Teren badań

15 Lu

Teren badań, zgodnie z założeniami metodologów należy rozumieć jako miejsce, gdzie badający przeprowadza swoje działania badawcze. Wybór terenu badań powinien umożliwić właściwe przeprowadzenie badań. Zdaniem T. Pilcha wybór to w znacznej mierze typologia wszystkich zagadnień, cech i wskaźników, jakie muszą być zbadane, odnalezione na właściwym terenie, u stosownych grup społecznych lub w układach i zjawiskach społecznych, a następnie odpowiednie wytypowanie rejonu, grup, zjawisk i instytucji, jako obiektów naszego zainteresowania.[1]

Moim terenem badawczym było Miejskie Integracyjne Przedszkole nr 10 w Żyrardowie. Placówka powstała w roku 1958, jako Przedszkole Żyrardowskich Zakładów Tkanin Technicznych. Pierwszy krok w kierunku integracji w przedszkolu poczyniono w 1999r., rozpoczynając od jednego oddziału terapeutycznego przy grupach masowych. Podjęto szereg działań organizacyjnych, w celu przygotowania placówki do pełnej integracji, która rozpoczęła się w 2001 r. z trzema oddziałami integracyjnymi. Powyższy model nauczania jest przykładem zmian na rzecz istniejącego systemu oświaty i wychodzi naprzeciw potrzebom dzieci niepełnosprawnych. Jest to dla niego szansa na wczesną diagnozę i usprawnianie oraz aktywne uczestnictwo w życiu społecznym.

Do wyposażenia przedszkola zalicza się m.in.: gabinet psychologiczny, gabinet logopedyczny wyposażony w profesjonalny sprzęt logopedyczny oraz oprogramowanie unijne, salę doświadczania światła (środki unijne), salę integracji sensorycznej (środki unijne) oraz sale dostosowane do potrzeb rozwojowych oraz psychofizycznych dzieci.


[1] T. Pilch, Zasady badań pedagogicznych. Warszawa 1995, Wydawnictwo „Żak”, s.32.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: